Choď na obsah Choď na menu
 


Magické dni a noci v roku s najsilnejším vplyvom na náš život. - 2.časť

30. 11. 2010

Obrázok Obrázok         Magické dni a noci v roku s najsilnejším vplyvom na náš život. - 2.časť

 

 

22.9. -ALBAN ELUED ( "svetlo vody")-jesenná Obrázokrovnodennosť

Nie je to nič iné ako jesenná rovnodennosť pozrite na ten krásny mesiac v splne, jeho magická moc túto noc z 22.9. na 23.9. sa prejaví na mnohých z nás.... Je to prvý deň jesene, ktorý symbolizoval, že leto s celou jeho silou sa už chýli ku koncu a stále väčšiu moc má zima a tma-Svetlo a tma strácajú svoju rovnocennosť.Dni sú stále kratšie a noci dlhšie.Čas zberu jabĺk a hrozna,čas reflexie.Niektorí to videli ako zrod božstva a iní ako jeho smrť. Je to posledný sviatok v roku... teda pokiaľ sa neráta nový rok, ktorý sa slávi na prelome rokov, takže zasahuje do oboch častí roka. Mágovia a čarodejnice veria, že počas jarnej a jesennej rovnodennosti, v momentoch prekročenia rovníka Slnkom nastáva unikátne spojenie prírody, ich vôle a ostatných 7 planét existencie ( paralela s našimi 7 telami ) , ktoré akoby sa spojili a vytvorili jedno.Naplno sa využíva svetlá i tmavá energia plinúca s mesiaca jeho sily a vpyvu na nás.

 Dom zdobili plody, sušené listy a mysu plnú ovocia: jablká, hrušky, hrozno ...

Kadidlo : myrha, šalvia a borovica ,kvety, rastliny,

stromy: lieska, kukurica, žalude a dubové a borovicové šišky

farba: oranžová a tmavo červená a červený hnedý, žltá

potraviny: chlieb, kukurica, fazuľa, tekvica, jablká, mrkva, zemiaky, cibuľa, jablčné víno

 

 

 

31.10 - 2.11. -SAMHUINNObrázok

Rituály konajúce sa na tento sviatok majú za úlohu zbaviť sa negatívnych energií,vlastností a vplyvou človeka, aby sa mohol začať nový rok. Pre Keltov sa 31.10 v tento deň ,rok rozdeľoval na dve časti - zimnú a letnú. Súčasne oslavovali  začiatok zimy a keltský nový rok. Nový čarodejnícky rok! Je to čas pre nové začiatky a zmeny. Po tieto tri dni sú taktiež uctievaní naši zosnulí.Tieto dni boli už v staroveku považované za jeden z najvýznamnejších sviatkov  predovšetkým s hľadiska mágie a povier. Začínalo sa oslavovať s východom prvej hviezdy na nebi. Kelti verili, že za týchto noci sa prepoja dva svety - svet živých a svet mŕtvych i dnes je to čas ktorý dáva mnohé možnosti hlavne v prepojení svetou a energii ktoré v nich sú.Ľudia sa mohli ľahšie ako iné dni v roku spojiť zo svojími zosnulými .Dňa  2.11. sa zas brány medzi svetmi zatvorili a otvorili sa až na ďalší rok. Podľa všetkého obyvatelia zapaľovali na poliach a lúkach ohne v nádeji že sa prídu mŕtve duše ohriať k ohňom a dajú obyvateľstvu pokoj nakoľko svetlo a teplo duše mŕtvych priťahujú.Domy sa mazali rôznymi odvarmi,bylinkami  aby príbytky boli ochránené pred silami zla ktoré po tieto 3 dni malo moc na zemi. Bol to veľmi vážny sviatok, uctievali sa bohovia a predovšetkým mŕtvi. Pravdepodobne sa občas konali aj zvieracie, alebo ľudské obety.Samhuinn sa kryje s Dušičkami. Možno sme práve po Keltoch zdedili tento významný sviatok. Veď sa zapaľujú sviečky na hroboch a spomíname na tých, čo nie sú medzi nami. Pre všetkých by to mal byť čas na uváženie tajomnosti smrti ,pominuteľnosti a uznania smrti ako súčasti života... Je to vynikajúci čas pre veštcov,vytváranie si ochrán a prečistenie aury či čakier.Oživujú sa vspomienky ,rozprávajú strašidelné príbehy a zapaľujú svetla či sviece ... V Amerike bol známi  pod názvom Halloween.Čas vyrezávaných tekvíc a detí v maskách v nočných návštevách susedou kde im darujú sladkosti .V prípade že sladkosti nedostanú daný dom zažije neplechu.

Kvety, bylinky, ..: tekvica, jablká, orechy, bodliak

kadidlo: jablko a muškátový oriešok,jazmín

farby: čierna a oranžová

dekorácia: obrázky zosnulého, jablká, sušené jesenné lístie, jesenné kvety,sviečky

Jesť: jablká, kukuricu, orechy, jablčné víno, varené víno, tekvica, čučoriedkové muffiny a bylinné čaje

 

 

13.12- LUCIA (svetlo ,jas a žiara)

ObrázokV minulosti sa konala počas 13. decembra - na Luciu očista domácností a budov od zlých duchov,prekliatia ,porobenia a síl ktoré v dome pôsobili. Robili to predovšetkým staršie ženy zahalené do bieleho rúcha, ktoré husacím krídlom povymetali všetky kúty obydlia, prechádzajúce po obci z domu do domu. Povestný je aj  "Luciin stolček",zhotoveného  bez jediného klinca. Jeho príprave sa venoval každý deň až do 24. decembra.

Aby sa predišlo návšteve bosorky nesmela v ten deň na hospodársky dvor vstúpiť žiadna cudzia žena, nemalo sa nič požičiavať, ani vracať. K ochrane pred strigami mali slúžiť tzv. Luciine kríže, ktoré sa ešte v devätnástom storočí robili kolomažou na dvere.. Neskôr sa robili aj cesnakom, ktorý v ten deň konzumovali nielen ľudia, ale podával sa aj zvieratám kvôli strachu zo zlej energie, ktorá vás môže dostihnúť.Lucia je často vyzývaná na pomoc práve pri problémoch s očami a zdravým celkovo.Lucia bola ženou, sväticou  ktorá tajne prestúpila na kresťanskú vieru a zasľúbila svoj život Bohu.Jéj matka ju ale aj tak vydala a keď Lucia po vážnej chorobe svojej matky a následne po zázračnom uzdravení začala rozdávať majetok chudobe ,manžel ju udal a obvinil s bosoráctva.Hovorilo sa že dal zapriahnuť dva voly a za kočom mala byť ťahaná Lucia do nevestinca.Voly sa však z miesta ani nepohli.Vyhlásili ju za bosorku ,ktorá mala zhorieť na hranici,ale plamene sa jéj ani nedotkli.Zo strachu ju dali ľudia a sudca sťať mečom ale legenda hovory že umrela zásahom dýky do srdca.

V dnešnej mágií sa oslavou menín všetkých Lucií spájajú väčšinou negatívne povery,najčastejšie však vykonávame  ochranné kúzla ,čarovanie lásky a zisťovanie Obrázokkto bude náš vyvolený a samozrejme veštby.Advent je spajaný práve s mnohými magickými účinkami,ktoré sú známe svojou silou . Ak ste chorľavý ,trápi vás láska alebo duševný ,psychicky alebo fyzicky stav tak tento deň a noc je na zvrátenie  druhy najlepší v roku nakoľko čary a kúzla naberajú veľkú silu a moc.

 

 

 

ALBAN ARTHUAN 22.12 - 25.12. - zimný slnovratObrázok

Zimný slnovrat je čas prirodzenej zmeny na zemi. Cez zimný slnovrat prežívame najdlhšiu noc a najkratší deň v roku. Od tohto dňa vychádza slnko vždy o čosi skoršie. Kelti oslavujú cez zimný slnovrat znovuzrodenie slnka.Staršie zdroje uvádzajú že je jedným zo starých druidských sviatkov ohňa. Koná sa medzi 21. a 22. decembrom a prekrýva sa zo zimným slnovratom. Podľa dávnej legendy sa verilo ,že je to čas zvýšenej plodnosti, ako aj väčšina sviatkov ohňa, ako aj Samhain a Beltaine. Zachovaný zvyk páliť Julské drevo (poleno)  konal sa na počesť bohyne matky,vykonávali sa obety ( nie ľudské ) ale dary ktoré patrilo nielen živým,mŕtvym ale i bohom. Poleno sa zapálilo v deň slnovratu použitím zbytkov polena z minulého roku a horelo 12 hodín, čo malo priniesť sťastie,radosť,hojnosť a zdravie pre ľudí žijúcich v dome.V kresťanstve je to narodenie Ježiška - nášho spasiteľa sú to sviatky mieru a pokoja.Existuje aj legenda v ktorej sa hovorí že v danom obdoby sa narodil i kráľ Artuš ktorý využíval silu mágie ale neutiekol pred zradou lásky.Ľudia si prekrajovali jabĺčka ,lámali orechy a využívali silu strukovýn či rybacích šupiniek.ObrázokPo zimnom slnovrate išlo o zapudenie duchov temnoty, v ostatných prípadoch o zahnanie chorôb, či duší mŕtvych,nič sa z domu nepožičiavalo ani nedávalo.Jedná sa o najsilnejší zo všetkých magických dní v roku nakoľko sa tu spája najkratší deň a najdlhšia noc,plná síl a spriadania snou ale i temna. Rovnaký účel mali aj kultické tance v maskách. Hry s maskami boli obľúbené.Na Štedrý večer.Ľudia jedli v tomto čase denne strúčik cesnaku, aby ním odohnali démonov a na niektorých domoch kreslili krížik, aby zabránili príchodu zlých duchov do domácnosti.Množstvo zvykou poznáme ešte aj dnes.

Pre nás je to známe ako "Vianoce, zdobíme strom so svetlami a čačky, spoločne oslávili v domácnosti alebo rodiny.

Kvety a rastliny: cezmína, imelo, borovica, rozmarín, dub

kadidlo: borovica, céder, myrha, rozmarín a Jalovec

farby: biela, červená, zelená, strieborná a zlatá

dekorácie: imelo, vence, vence zo sušených kvetov a tyčinky škorice, jablká, pomaranče

Jesť: orechy, jablká, pomaranče, varené víno,oplátky,med

 

 

Rozobrala som vám v skratke najdôležitejšie dátumi v roku ,kedy sily okolo nás majú skutočne veľký vplyv na náš život.V rôzných kultúrach a národoch sa postupne časom menili a transformovali , ale ich sila zostala takmer nemenná.ObrázokJa som si vybrala Keltský zdroj v ktorom si osobne myslím že zostalo najviac toho čo je z čias dávno minulých v mágii dôležité.Opýsala som predovšetkým zvyky ,ale každá minca má dve  strany teda rub aj líc.Sily mágie v týchto obdobiach vykonávané  pre dobro alebo zlo majú rovnakú váhu a moc, nakoľko energia nerozlišuje od toho sme mi.Ľudia ako ja využívajú sily podľa uváženia ,ale či sa jedna o dobro alebo zlo je jedno isté - v dané dni má čarovanie,rituály a mágia dvojnásobnú moc.Z ponímania mágie a dosiahnutia toho po čom nám telo túži ,zdravia,šťastia ,lásky či postupu osobnom,alebo pracovnom sú energie vesmíru ale i aury a štyroch živlou najviac obsiahnuté práve v mesiacoch,december a január.Všetko je zahalené a pôsobí pokojne a čisto.Dva mesiace kedy sa dejú najväčšie zázraky  v roku opisované v mnohých kultúrach z minulosti.Sila mágie stúpa a získanie strateného či chceného je len krôčik alebo ak chcete na dosah ruky.Zámerne som neopísala 31.12 nakoľko tento dátum nie je z hľadiska dobra ktoré sa snažím konať vhodný.Len jedno na záver s kým si na nový rok štrngnete do očí pozriete a poviete si nech vás zbožňuje a ľúbi jeho láska vás bude ,buď napĺňať alebo umárať po celý rok.Hovorý sa ako na nový rok tak po celý rok!

 V minulosti aj naši predkovia vedeli prečo sa  určité veci v danom čase dejú ,vedeli ako sa brániť ale aj ako dosiahnúť to po čom túžili.Mi všetci ,však žijeme v prílišnéj ,,realite,, neustálom zhone a uponáhľanéj dobe.Zabúdame ,alebo nevnímame pozitívne sily okolo nás a preto sa mnoho krát stavame vo svojom vlastnom živote OBEŤAMI.

Otvorte preto oči a zastavte sa na malú chvýľu ,nie všetko čo sa deje  okolo vás alebo priamo vo vašom živote je Osud !!!

Osud si vytvárate len vy sami ,vnímajte preto sily ktoré tu boli dávno pred nami a budú tu aj dlho po nás.

 

S pozdravom  vaša Sevalinka

 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.