Choď na obsah Choď na menu
 


Magické dni a noci v roku s najsilnejším vplyvom na náš život. - 1.časť

30. 11. 2010

 Obrázok Obrázok          

Magické dni a noci v roku s najsilnejším vplyvom na náš život. - 1.časť

 

Obrázok

 

Vo svete čarovania a mágie ako takej sú určité pravidla množstvo stránok ľudi s oboru ich vo všeobecnosti popisujú veľmi radi.Prednedávnom som písala o vplyve mesiaca dnes vám ponúkam náhľad do magického kalendára nezávisle od julianského,gregoriánskeho, či akéhokoľvek iného kalendára.Náhľad na dni  a noci v roku kedy účinky mágie najviac pôsobia.Ja vám dám nahliadnuť do kalendára a starých Keltských magických sviatkou,kedy sila mágie a rituálou naberá veľkú silu.Čo vám evokuje slovo sviatok? Ako sa prejavuje a čo sa robý v taký deň? ObrázokMnožstvo týchto sviatkou poznáme  v našéj podobe ,zľudoveli v dedičstve ktoré tu zanechali naši predkovia.

Či sa jedna o dobro alebo zlo vplýva to na nás jednoducho.Energia plynúca s vesmíru na našu zem sa transformuje a naša aura je akoby povoľnejšia.Poznáte to sami ak sme uvoľnený a plný radosti sme povoľnejší,prístupnejšíi ,ak sme rozvadený a v strese či nervozite-stačí nám málo a hneď zúrime a konáme zvyčajne bez rozmyslu.Sme otvorený energeticky a teda oveľa viac prímame dané energie než iné dni v roku.A Obrázoktak to funguje i v mágii ak ste príliš otvorený vonkajším vplyvom, ktoré sú dané stavajú sa zázraky nevýdané,pohromy neslýchane a život sa stáva buď rozprávkou alebo peklom na zemi.Starý  Kelti  ktorý mali významné sviatky predovšetkým s magického hľadiska noci kedy sa radovali a tancom slávili prechodové obdobia v roku -alebo noci kedy bolo lepšie sedieť doma pri zapálenej sviečke či  ohni aby boli ochránený pred zlom.Samozrejme najsilnejším dňom kedy mágia naberá silu viac než inokedy ,je dátum narodenia a využitie sily ktorá sa opakuje v intervaloch a bola pri vašom zrodení do tohto hmotného sveta.V staroveku naši predkovia využívali len dve ročné obdobia - jar a zimu až neskôr sa rozčlenil rok na štyri ročne obdobia tak ako ich poznáme dnes.Množstvo významných magickych sviatkou sa diali v obdobiach slnovratu ,kedy sa menila klíma na zemi.Ich sila a vplyv v mágii však zostal dodnes daný a nemenný.

 

 

31.1-2.2-IMBOLCObrázok

Na prelome Januára a Februára sa oslavoval sviatok kedy sa v mágii a u starých ketlou uctievala bohyňa Brigít(zobrazovaná ako tehotná žena ,ktorá nosí na hlave veniec uvity s kvetou) - je to ochrankyňa vedomostí a spomienok,bohyňa ohňa a plodnosti. V tomto  obdoby poznáme aj starší sviatok je to sviatok matičky zeme . Hovorilo sa že zem je tehotná a požehnaná. Na Imbolc boli starý Kelti vždy veľmi zaneprázdnený chystali všetko potrebne pre bežný život. Piekli  chlieb,mútilo sa maslo.Sväté a zaužívané keltské nikdy nechýbajúce suroviny v dome.Na Imbolc  zima pomaly strácala svoju silu a moc.Naše Hromnice súvisia s daným stredovekým sviatkom ,ktorý je symbolom návratu života a príchod jary ,začiatku nového plodenia ,rastu a vývoju.Polia sú pripravené pre orbu.V mágii sa toto obdobie sústreďuje na výkon dlhodobejšieho charakteru zvyčajne ho využívali na osobný rast pracovný ,zdravotný ale i  odoberanie postupu hovorí sa o spätnom Chode ,kedy akoby čas maril a bral všetky možnosti.Silu tohto obdobia každý využíval podla toho či sa v dobrom alebo zlom vyvíjala jeho aktivita v mágií.Všetky rituály začaté v tomto obdoby potrebujú čas na svoj rast sú podmieňované práve rastom energie je to ako malý plamienok ktorý sa postupne rozhorí v divokú vatru.Ohne sú rozsvietené a majú čistiaci charakter.Energia rastu a postupu. Ochrana pred nečistými silami alebo na upevnenie vzťahu či úspechu v rôznych oblastiach života v tomto obdoby čarovanie postupne silnie a vytvára s vašim cítením silu pred ktorou malo kto unikne.

V minulosti ľudia svoj dom zdobili levanduľou.

kadidlo: rozmarín, škorica, kadidlo , myrha

kvety a rastliny a byliny: snežienka, bobkový list,

Farba: červená, oranžová a biela

dekorácie: lucerna, metla, žlté kvety

jedlo: mlieko, cibuľa, cesnak, víno, bylinky,rôzne semená, bylinné čaje

 

 

 Obrázok21.3. ALBAN EILER - Ostara-Jarná rovnodennosť

Alebo aj jarná rovnodennosť.

Jeden zo štyroch najväčších sviatkov Zeme!Jedinečná príležitosť začať s detoxikáciou a očistou tela i mysle.Počas tohoto prvého jarného dňa Kelti oslavovali vzťah medzi hlavnými a najzraniteľnejšími existenciami okolo... obloha, zem, slnko a mesiac rovnako ako Germánsku bohyňu Ostaru (Eostre) zobrazovanú ako zajaca,ktorý môžme nájsť v starovekom Egypte či Ríme je to symbol  úrody a plodnosti. Zima sa skončila a prišiel čas radosti a hojnosti. Zmena od tmy k svetlu ľuďom oznamuje že jar, čas znovuzrodenia práve nastal. Svetlo a tma sa nachádzajú v rovnováhe. Ale svetlo je v raste a prináša nám novú energiu a silu. Začínali sa sadiť rôzne plodiny a oslavovala sa plodnosť zeme.Pohanské oslavy jarnej rovnodennosti sú nielen oslavami príchodu jari, ale predovšetkým symbolickými oslavami nových nápadov, túžob, tajných snov, prebúdzajúcej sa sexuality a plodenia.Tento čas vzájomného vyjadrovania si sympatií a prebúdzania ich nesmelých citov vzájomnej Lásky bude zavŕšený počas veľkého sabatu Beltine.Pri oslavách jarnej rovnodennosti sa najčastejšie príbytky zdobia mladými brezovými prútikmi, ktoré daný životný priestor energeticky regenerujú a omladzujú. Brezové prútiky zviazané do metly sa používajú aj k priamemu vymetaniu zlých síl z príbytku alebo z miesta. Ľudia maľovali vajíčka na červeno čo symbolizovalo nový  život.V tento sviatok sú v mágií využívane predovšetkým kúzla na očistu nielen aury ale i čakier a rodiny celkovo staráme sa o vypudenie tmy a vpustenie svetla do naších životou.Ak sa vám nedarí alebo prekonávate tažké obdobia v láske či zdravý tento dátum ma dvojnásobnu silu a rieši aj zložite situácie .Zmena postojou,charakteru,láska,city a zmena života ako takého. Jeho energia všetko živé v tomto období mení a formuje do viditeľných projektov, ušľachtilých cieľov mimoriadnych úloh všeobecnej čistoty a obnovy.

Ľudia si dom zdobili konármi liesky a s kvetinami.

Kadidlo: jazmín, ruža, jahoda, santalové drevo

Kvety, byliny a rastliny: zimolez, iris, pivonka, fialka,

farba: žltá a zelená,červená

dekorácia: farebná vajíčka, zelenej a žltej, želé cukrovinky strukoviny, dekorácie s králikami, zajace, jarné kvety

jedlo: semená, listová zelenina, korenené pečivo, ovocie a natvrdo uvarené vajcia.

 

 

 1.5.- BELTANE-Valpurgina alebo Filipojakubovská nocObrázok

Je to noc kedy čarodejníci,bosoraci a ľudia ,ktorý sa venujú mágií majú veľkú moc ,čas kedy sa sily a duchovia volajú na pomoc.Vtedy sa mení osud a všetko čo pevné základy má.Čas neviazanéj radosti ,spevu ,tanca.Je to druhý najdôležitejší sviatok pre Keltov ,ale poznali ho už od Babylonskych čias. Názov má podľa boha Belinusa.Už od dávna sa verilo, že táto noc je ako stvorená pre mágiu a čarovanie. Podľa tradície sa dokonca v túto noc stretávali zlé čarodejnice na opustených miestach, ku ktorým sa viazali tajomné povesti a príbehy. Vraj mali veľkú chuť škodiť ľuďom, čomu sa ovšem dalo zabrániť a to pradávnymi magickými prostriedkami, ako voda, rastliny či oheň. Ochranný rituál obvykle pripravovala celá dedina. Leto práve  začína naberať svoju silu. Bohyňa Rhiannon spája svetlo s temnotou, šťastie  a bolesť, život a smrť ,znovuzrodenie,minulosť upadá do zabudnutia. Ľudia zakladali veľké ohne, zväčša na kopcoch. Tým symbolizovali očistnú silu ohňa, ktorá ich bude chrániť pred chorobami počas ďalšieho obdobia. Tento zvyk sa neskôr stával stále populárnejší, od zapaľovania ohňov až po upaľovanie  čarodejníc.Existuje dokonca starodávne presvedčenie na hranici poverčivosti, že vajíčka znesené počas téjto noci odvracajú všetko zlé, chránia pred chorobami, ohňom, krupobitím, zlými duchmi a čiernymi čarodejníkmi-temnými silami. Na Beltane sa zlučovali, ľudia vo voľnej prírode. Pre Keltov to bolo prirodzené. Život bol niečo výnimočné, takisto telo a tiež zlúčenie muža a ženy. Nezabúdalo sa ani na májový tanec, pri ktorom mladí ľudia tancovali celú noc okolo ohňa, spievali, jasali a tešili sa zo svojich životov. Je to jeden zo solarných sviatkou kedy sa oslavuje plodnosť,narodenia a rast v osobnom ale i pracovnom živote jedinca.Z hľadiska mágie uctievanie síl prírody a energie skočili na metly a tancovali dookola , keď mesiac vychádza na večer Beltane Očakávaj nečakane čo sa skutočnosťou rýchlo stane.Prinavracia stratene čo inak nezískaš,rozbije aj to čo sa nedá a prekľaje do kosti alebo v tento čas čarované zdravie prinavracia.Beltane  leto prináša.

Dominantná farba je zelená, ale modrá a žltá a ružová

Dom zdobili  čerstvé kvety a bylinky, ako je zimozel, ruža  a vlčie maky v podobe venca.

Aké jedlo je na 30. apríla  a 1.mája predovšetkým mlieko, ovsené vločky koláče, čerešne, višne, jahody, a ovocná misa a zelené šaláty.

 

 

21-23-24.6.- ALBAN HERUIN  alebo Letný slnovrat

ObrázokLetný slnovrat. Leto je v plnom prúde a všetkého je dostatok. Dni sú dlhé,noci príjemne teplé a kvety v plnom prúde.Kelti oslavovali život naplno.Od nepamäti bolo toto obdobie u nás sprevádzané kultom slnka a ohňa. Predstavy o klesaní z vrcholného bodu nebies vyjadrovali horiace kolesá, ktoré ľudia spúšťali z vrchov.Ale vatry a čarovanie sa robia v noci z 23. na 24. júna -svätojánska noc,ktorá je podľa tradície plná kúziel a nadprirodzenéj mágie. V túto noc sa spájajú duchovia ohňa kult Slnka a vody. Na oslavu živla ohňa sa zakladali pri lese alebo pri riekach vatry, skákanie cez vatru odháňalo  40 chorôb a zbavovalo neplodnosti.Tradicie magickéj noci siahajú až do ďalekého do hlbokého staroveku.Je to pôvodne náboženská oslava Letného slnovratu ktorá vychádza s keltských alebo germanskych tradicii,ktoré sa ujali aj u Slovanou.Na východnom Slovensku bol veľmi rozšírený zvyk kúpania sa a hry, ktoré mali sexuálny podtext - išlo vlastne o magickú podporu plodnosti .Čarodejnica oslavuje bohatstvo sezóny.Kresťanská cirkev aby potlačila tieto pohanské rituály zasvätenia a plodnosti ,nadbytku a pôsobenia sily zasvätila tento deň práve Jánovi Krstiteľovi  ,ale aj tak sa niektoré  rituály zachovali až do dnešných čias .Poznáme ich aj s ľudového folklóru.Skákanie cez oheň,hádzanie vencou do vody atď ...Všetky rastliny, ktoré na Jána kvitnú, majú  väčší účinok, niektoré dokonca magickú moc. Lesné papradie je rastlina, ktorá nikdy nekvitne. Ale hovorí sa, že zakvitne iba raz - uprostred svätojánskej noci a vtedy vytvorí semená.V minulosti sa predávala mandragora ktorá bezpečne vracala alebo pričarovala lásku milovanej osoby. Domy sa zdobili slnečnicou a čímkoľvek žltým, sušené byliny,zelenina.Mnoho kamenných kruhov, vrátane Stonehenge, sú umiestnené na súlade s rastúcou a prekypujúcou energiou letného slnovratu. Verilo sa, že brány medzi  reálnym  a rozprávkovým svetom sa otvárajú práve v túto noc. Nech sa stane čokoľvek, nikdy nejecte v tuto noc jedlo od druhých.

Farby: modrá, zelená, žltá.

Kvety a rastliny tohto obdobia sú levanduľa, harmanček, ruža, sedmokrásky .

Ak používate kadidlo: citrón, ruža, vistéria, levanduľa.

 

 

 

15.7-31.8-LUGHNASADH -Lammas (Loo) Obrázok

Sviatok spájany s dožinkami kde sa oslavoval Keltský boh slnka. V tento čas sa začínali zbierať plodiny. Jednoducho povedané čas žatvy.Tento rituál podstúpi smrť a znovuzrodenie. Na poliach sa stavali bábiky z kukurice a iných rastlín. Z obilia sa vyrábali náramky a náhrdelníky, ktoré pravdepodobne slúžili na zaručenie plodnosti a ochrany.Je to sviatok boha slnka, je obetovaný na začiatku jesene. Dom je zdobený ovocím a je špeciálne upečeným chlebom.Figúrkami z kukuričného šúpolia, je to tradícia.Jedia sa prevažne múčne jedlá a cestoviny.Bol to sviatok, ktorý mal pripraviť ľudí na nadchádzajúcu zimu a pomaly pripomenúť obdobie tmy a ťažoby.Rituály sa líšili za dávnych čias sa prinášala obeta bohom,neskôr to boli dni radosti a pokoja,ľudia deň oslavovali po svojom.Zo slamy alebo raždia či konár ou sa vytvárali mohutné postavy ktoré sa nechávali pár dní kým sa žatva neskončila .Následne sa všetci zišli okolo nich a pálili ich traduje sa že sa prinášala obylná obeť ,aby sa ľudia nakŕmili a mali dostatok semena na ďalší rok.Je to obdobie vhodné na prekonávanie zložitých a ťažkých problémou ktoré sužujú ľudí.Cesta bojovníka ,ktory sa neobáva ale hľadá nádej v tme do ktoréj upadól.Sily prírody sa zhmotnia a dodávajú mu energiu aby daný boj šťastlivo doriešil.Deň sa v mágií využíva pri zdravotných ťažkostiach a problémoch dlhodobejšieho charakteru.

Vhodné farby sú medovo žlté a oranžové. Zbierajú sa semená kvetín a ukladajú sa do malých hlinených kvetináčou či nádob.Toto sadenie je v mágii dosť zaužívané čo zasadíš v túto noc to sa nedá zvrátiť.

Kadidlo v tomto období: Grapefruit, čierne bobule, myrha a slnečnice.

Kvety: ruže a aloe

farby: žltá, oranžová, zelená a hnedá.

dekorácia: figúrky z kukuričného šúpolia, zrno, kukurice, pšeničné snopy

 

 

Nezabudnite si prečítať 2.časť - Vaša Sevalinka 

 

Komentáre

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.